iPhone tevi slepeni izseko un glabā atrašanās datus. [papildināts]

Vai tu kādreiz esi ticis izsekots? Varbūt esi pats kādu izsekojis? Tavs iPhone tevi izseko katru dienu un pat minūti. Netici? Apskaties sava iPhone datus pats!

Šodien twitterī pamanīju linku uz wired rakstu, kurā ir stāstīts, ka kopš iOS 4tās versijas, iPhone speciālā failā glabā atrašanās koordinātes kopā ar laika zīmogu. Tas nozīmē, ka, izmantojot šajā failā esošos datus, ir iespējams pateikt, kad un kur tu (kopā ar savu telefonu) esi atradies.

Lai apskatītu atrašānās informāciju uz kartes, iPhone ir tikai jāpieslēdz pie datora ar USB kabeli. Programmu iPhone tracker datu apskatīšanai uz kartes var lejupielādēt šeit (tikai MAC datoram).

Mani dati kopš 2010. gada oktobra uz kartes izskatās šādi:

Apskatot datus no sava iPhone, es biju nedaudz šokēts. Pirmkārt, par to, ka Apple uz iPhone šādus datus slepeni vāc un glabā (gan jau kādā miljons lapu garajā lietošanas līgumā, kuru neviens nekad nelasa, tas ir aprakstīts). Otrkārt, par to, ka šādi mani privātie dati tiek glabāti. Treškārt, par to, ka es nezinu, kas ar šiem datiem tiek darīts. Vai LMT tos slepeni var iegūt? Vai Apple tos var iegūt no mana telefona? Kamdēļ tie tiek vākti un vēl glabāti? Kas notiek, ja mans iPhone tiek nozagts? Vai zaglis pēc šiem datiem var atklāt, kur es dzīvoju, kur strādāju, kur pavadu brīvdienas?

Tagad, katru reizi paskatotes uz savu iPhone, es nodomāju: “It’s evil…. and … it’s alive.”

Papildināts.

Ģirts ir sīkāk papētījis un atradis izskaidrojumu šāda faila eksistencei. Lūk viņa komentārs pie šī raksta.

Šis raksts ir publicēts un saistīts ar tematiem , .
Rakstam ir 21 komentāri [Pievienot komentāru]
 1. Ansis

  Tikko Gizmodo arīdzan lasīju. Hmm. Vēl neesmu iegādājis iPhone, bet sāku pārdomāt, vai vajag. labāk Sony Ericcson ARC 🙂

  1. edgars

   SE Arc leets plastmasas gabals, biezhi karaas, a maksaa gandriiz kaa isuuds 🙂

 2. Ģirts

  “Vai LMT tos slepeni var iegūt?”
  LMT (vismaz Latvijas teritorijā) tiek pie šādiem datiem jebkuram telefonam – tie ir izmantotie mobilo sakaru torņi. Ja var ticēt šim rakstam – http://bit.ly/fJitDm , tad operatoriem Eiropā pat tādi dati par jebkuru ir jāuzglabā.

  Vispār baigi neprecīzie dati – dienās, kad izbraukts cauri Latvijai, pa pusvalsti rādās tie punkti, pat 100km no reāli apmeklētajām vietām (bet pilsētas, kurās biežāk uzturies, var viegli noteikt). Būtu GPS dati, būtu interesantāk.

  1. artisare

   LMT glabā sev pieejamos datus. Varbūt pat ļoti droši. Bet šie dati uz mana telefona varbūt ir precīzāki par LMT rīcībā esošajiem un noteikti ir vieglāk pieejami kā LMT dati. Tas man nepavisam nepatīk. Ikviens, kurš tiek pie mana telefona var uzzināt manas atrašanās vietu un laiku vēsturi. Tas nepavisam nav droši.

 3. Ivars

  Ir iespējams to programmu uz PC dabūt? Kā negribās prikt Mac Book Pro, lai apskatītos kur esmu bijis 🙁

  1. artisare

   Kā lai es to zinu? Meklē netā, varbūt kāds jau ir uztaisījis. Ja atrodi, padod ziņu.

 4. Ģirts

  Atradu arī izskaidrojumu šim failam – iPhone kešo tuvāko torņu atrašanās vietas, kas tiek izmantotas aptuvenai atrašanās vietas noteikšanai un ātrākai GPS piestartēšanai.

  The file name says it all, CellLocation, under the Cache directory.
  Apple is essentially caching the location of cell tower ids, so they can do triangulation without having to request this info again from their servers. Cell triangulation is needed even with a GPS chip, because otherwise it would take a really long time to get a lock.
  This actually enhances your privacy with respect to Apple since their servers don’t get a request for your location at every point (which how Google does it). This is Cell ID to location is requested only when you go somewhere else covered by different cell (or the cache expires)

  Liekas diezgan ticami – paskatoties tajā programmā timeline, vietas, kurās uzturies bieži, neparādās pie senākiem datumiem, kā arī pačekojot pašu datubāzes failu, primary key ir torņa identifikators, tātad par katru torni saglabājas tikai viens ieraksts.
  Vienīgais, nav skaidrs, kāpēc cache tik ilgi jāglabā, ja kaut kur neesi bijis pusgadu, droši vien neatgriezīsies tur tik drīz, lai būtu jēga kaut ko kešot.

  1. N.R.

   Beidzot kāds normāls komentārs. Par to pēdējo – nu pie tā cik šāda informācija maz aizņem, kāpēc gan lai neglabātu? Ja es neesmu bijis kaut kur pusgadu, tas nemaz nenozīmē, ka es tur tik drīz neatgriezīšos 🙂

 5. Kirils

  Taisījos te ierakstīt komentu, bet sanāca baigi gari…. http://kirils.com/?read=570

  “Lai apskatītu atrašānās informāciju uz kartes, iPhone ir tikai jāpieslēdz pie datora ar USB kabeli.” Nenostrādāja. Turklāt programmai nav nekāda sakara ar kabeli.

 6. Boo

  Pfff…. Viens fails lokāli uz kompa, nokriptē un aizmirsti. Nekur nekas netiek sūtīts.

 7. KAC

  cilvēki satraucas par privātumu, bet paši tviterī vai 4sq publicē savu atrašanās vietu un pārējo

  1. artisare

   Ar 4SQ ir savādāk – 4SQ informācija tiek publicēta tikai aptiprinātajiem lietotājiem – draugiem (izņemot gadījumus, kad to papildus arī nopublicē twitter). 4SQ lietotājs var izvēlēties – kad un kur čekojas, un kad un kam šo informāciju parāda. Palasi 4SQ.lv – tur esmu sīkāk aprakstījis kā 4SQ strādā. Tavs arguments ir daudzreiz dzirdēts – diemžēl ļoti daudzi nezin kā 4SQ strādā un kā privātā informācija izplatās šajā sociālajā tīklā. Nedaidz cita lieta ir, ka daudzi 4SQ lietotāji ļoti vieglprātīgi izturas pret privātu informāciju, bet tā jau ir viņu pašu nolaidība un muļķība.