Dublētais saturs | dubultais saturs – SEO problēma.

Angļu valodā tas saucas – “duplicate content“, bet latviešu valodā to parasti dēvē par “dublētais saturs” vai “dubultais saturs”. Runa ir par saturu vienas lapas ietvaros, nevis satura kopēšanu no vienas lapas citā.

Kā veidojas dubultais saturs? Populārākie scenāriji.

Parasti tas veidojas ļoti vienkārši – vienu un to pašu lapas saturu var iegūt no dažādiem linkiem. Piemēram: www.domens.lv/raksts-1.html un www.domens.lv/raksts-1.html?skats=pielagots-printesanai . Lai arī saturs lapā ir viens un tas pats, tikai nedaudz savādāk vizuāli noformēts, tas tiek uztverts kā divi nesaistīti teksti, jo katram ir savs links.

Produktu katalogos dublētais saturs parasti veidojas dēļ kārtošanas iespējām. Attēlotos produktus var sakārtot pēc dažādiem parametriem. Katra parametra kārtošanai ir savs links, bet lapas saturs (virsraksti, apraksti un paši produkti) ir nemainīgs.

Vēl dubultais saturs veidojas, ja mājas lapa ir veidota tā, ka tā neapstrādā papildus GET parametrus (?k-kas=kaut-kas) – liela daļu lapu tā ir veidotas. Ja linkam tiek pievienoti papildus GET parametri, bet tiek padots tas pats lapas saturs, neievērojot un neapstrādājot (“nenogriežot”) šos parametrus, tad ikviens vai izveidot neskaitāmas rakstu kopijas. www.domens.lv/raksts-1.html?izdomats-parametrs=1 ; www.domens.lv/raksts-1.html?cits-izdomats-parametrs=cita-vertiba.
Parasti šādas problēmas rodas, kad publicējot saites uz lapām, dažādi sociālie tīkli un citi servisi linkiem galā pieliek dažādus parametrus savām vajadzībām.

Diezgan bieža kļūda ir nepareizu HTTP kodu atgriešana vai to neatgriešana vispār. Ja mājas lapai tiek padots links, kuram nav atbilstošs saturs (links ir kļūdains; tam ir pievienoti nepareizi papildus parametri; saturs ar šādu linku vairs neeksistē), tad normālā gadījumā:

  • tiek atgriezts 404 HTTP kods un lapā izvadīts kļūdas paziņojums
  • ar 301 redirektu tiek novirzīts uz citu lapas sadaļu ar citu linku. Šis nav labākais variants, bet no SEO viedokļa tā var darīt.

Realitātē visbiežāk šādā situācijā tiek pieļautas šādas kļūdas:

  • Lapā tiek izvadīts kļūdas paziņojums, bet netiek atgriezts 404 HTTP kods. 
  • Netiek veikta novirzīšana uz citu lapu ar citu linku. Tā vietā tiek parādīts citas lapas saturs bez redirect. Visbiežāk esmu novērojis pirmās lapas satura parādīšanu vai arī augstākas sadaļas/kategorijas lapas satura parādīšanu saglabājot neeksitējošā satura linku.

Abos piemēros katra kļūdainā vai novecojuša linka gadījumā tiek ģenerēts mākslīgs dubultais saturs: pirmā piemēra gadījumā ar kļūdas paziņojuma tekstu; otrā piemēra gadījumā jau ar konkrētu lapas saturu, kas nozīmē, ka tiek iedragātas vai pat zaudētas pozīcijas ar šī satura atslēgas vārdiem.

Kā izvairīties no dublētā satura?

Pamatu pamatā ir tehniski pareizi jāprogrammē mājas lapas: tādas, kas atgriež pareizus HTTP kodus, un tādas, kurās tiek apstrādāti linkos padotie parametri. Ja tiek padoti papildus parametri, tad tiek veikts redirect (vēlams 301) uz linku, kurā ir tikai vajadzīgie un pareizie parametri.

Un papildus tehniski pareizi veidotai mājas lapai vajadzētu izmantot canonical linka tagu, kas novērsīs kļūdas, kas tiek pieļautas, veidojot mājas lapas saturisko un funkcionālo arhitektūru, un dos papildus papildus pievienoto vērtību dažādās ar SEO lietām saistītās situācijās.